Feedly

follow us in feedly
sobota, 23 lutego 2013

Codzienna nauka hiszpańskich słówek - Palabra español del día cz. 1

0 komentarze
Darwin Bell / Foter.com / CC BY-NC


Dziś o nauce słówek czyli o instytucji tzn. "słówka dnia".
Słówko dnia to niby nic nowego, ale mam wrażenie, że w wydaniu Spanish Dict przyswojenie nowego słówka jest o wiele mniej bolesne.

Być może łatwość uczenia się to zasługa poniższych elementów:


  1. Nowe słowo jest wzbogacone o zdjęcie ilustrujące znaczenie oraz przykładowe zdanie z tłumaczeniem.
  2. Grafika i przykład mocno odwołują się do naszych emocji i doświadczeń. Weźmy na przykład  słówko dnia - tentar (to znaczy m.in. kusić). Do definicji tentar dodano niewinne zdjęcie musu czekoladowego udekorowanego połówką truskawki. I jak nie zapamiętać tentar skoro samo patrzenie na tę truskawkę powoduje uruchomienie się ślinianek. Przykładowe zdanie też jakby prosto z ust wyjęte "¡No me tientas con ese mousse de chocolate!" czyli Nie kuś mnie tym musem czekoladowym!

  La telenovella Słówko dnia to zatem: definicja, nagranie wymowy oraz przykład i grafika "z życia wzięte". Ale jakby tego było mało jest jeszcze "la telenovella". W pakiecie ze słówkiem, otrzymujemy drugie przykładowe zdanie. Zdanie to stanowi kolejny mini odcinek telenoweli. Dobra nowina dla tych, którzy chcą dołączyć - obecna zaczęła się w styczniu 2013;). Do nadrobienia tylko niecałe dwa miesiące.


Los amigos i los juegos / Przyjaciele i dobra zabawaGdyby jednak okazało się, że dla niektórych mus czekoladowy jest zbyt mało wymowny, aby zapamiętać znaczenie słowa tentar zawsze można liczyć na przyjaciół.
W zakładce Questions & Answers znajdują sie również gry (Juegos). Gra powiązana ze słówkiem dnia polega na dodaniu własnych przykładów ilustrujących znaczenie tego słówka.  Jeżeli mus czekoladowy nie przemawia do waszych emocji i doświadczeń, społeczność Spanish Dict  pomoże znaleźć inne skojarzenia ze słowem tentar.

Jestem na liście zaledwie kilka dni więc mój post to po prostu pierwsze wrażenia.
Wrażenia są jednak bardzo pozytywne, dlatego namawiam do spróbowania tutaj.

 Za miesiąc napiszę ile słów zdołałam się nauczyć ze Spanish dict i jak skuteczna była ta nauka (tzn. ile słów pamiętam i ile z nich potrafię użyć w konkretnym zdaniu).

Czy wykorzystujecie tzn. słówko dnia do nauki hiszpańskich słówek? Czy ta metoda jest waszym zdaniem skuteczna? Jakie inne metody wykorzystujecie? Będę wdzięczna za wasze komentarze.


Leave a Reply

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...