Feedly

follow us in feedly
niedziela, 10 marca 2013

Nauka hiszpańskiego dla początkujących na 5 różnych sposobów

5 komentarze
kharied / Foter.com / CC BY-NC-ND


Kiedy zaczynasz uczyć się nowego języka (np. hiszpańskiego) często nie jesteś jeszcze pewny/pewna, czy spodoba ci się na tyle, żeby poświęcić mu swój czas, energię i do tego pieniądze. W moim przypadku było podobnie.  Proponuję zacząć od darmowych kursów online dla początkujących, żeby sprawdzić czy hiszpański to jest coś właśnie dla ciebie. Unikniesz w ten sposób półek zawalonych stertami kursów i podręczników, z którymi i tak solidnie nie przepracowałaś/łeś całego materiału.

Poniżej lista 5 darmowych kursów hiszpańskiego online dla początkujących:

Większość moich znalezisk jest w języku angielskim, ale myślę, że nie powinno to stanowić bariery nie do pokonania. Rozumiem jednak osoby, które dla wyższego komfortu nauki wolą, aby językiem wiodącym był polski, dlatego starałam się zwrócić uwagę, czy w poszczególnych kursach jest możliwość skorzystania z polskiej wersji językowej.


Zacznę od  Livemocha.

W jej ramach mamy dostęp do czterech darmowych kursów hiszpańskiego dla początkujących. Strona wyświetla się po angielsku, ale po założeniu swojego profilu i rozpoczęciu pierwszego kursu bez problemu możemy zmienić język na polski (w ustawieniach na dole strony). Od tego momentu strona będzie się wyświetlać po polsku i uczyć się będziemy również po polsku. To znaczne ułatwienie dla osób, które nie czują się pewnie z angielskim i uczą się szybciej jeżeli treść jest po polsku. Największym atutem Livemocha jest jednak zgromadzona wokół serwisu społeczność z którą mamy okazję przećwiczyć wszystko to, czego się nauczyliśmy.O Spanishdict pisałam już trochę przy okazji słowników hiszpańsko-angielskich i w tym wpisie. Wystarczy utworzyć swój profil na Spanishdict, żeby uzyskać dostęp do czterech bezpłatnych kursów hiszpańskiego na różnych poziomiach zaawansowania. Sposób uczenia się jest bardzo podobny jak w przypadku kursów Livemocha. Nowy materiał jest prezentowany  po angielsku w formie video przez  Paralee Whitmire - naszego idywidualnego nauczyciela.  Jest okazja, żeby przy opanowywaniu podstaw hiszpańskiego odświeżyć też trochę angielski.

 Mi vida loca


Kolejne znalezisko, z którym kontynuowałam naukę to Mi vida loca od BBC (angielska wersja językowa). Kurs ten ma zupełnie inną formę niż dwa wspomniane powyżej. Jest to bardziej serial, w którym bierzemy aktywny udział, a uczymy się języka trochę mimochodem w trakcie, gdy rozwija się cała historia. Zaletą kursu  jest to, że został opracowany tak, aby osoby, które chcą nauczyć się czegoś więcej niż podstawowych zwrotów również miały do tego okazję. Uczeń ma dostępny sylabus do kursu i jeżeli chce, może również korzystać z pełnego transkryptu dla danej lekcji, nie ograniczając się do podstawowych zwrotów. The Independent Cactus Language TrainingKurs The Independent znalazłam dość niedawno i nie zdążyłam solidnie przepracować, ale zapowiada się obiecująco. Został przygotowany dla angielskojęzycznych użytkowników do nauki "mobilnej" z odtwarzaczem mp3 raczej niż z komputerem. Składa się z 7 części na różnych poziomach zaawansowania, z których każda zawiera 10 lekcji w formie podcastów i materiałów pdf do ściągnięcia.
Dwudziestominutowe podcasty bez problemu można wkomponować w codzienne zajęcia, dlatego myślę, że warto poświęcić mu więcej uwagi. Busuu


I najnowszy "wynalazek", czyli Busuu. Na pierwszy rzut oka wygląda na konkurencję dla Livemocha. A że czymś musi się odróżnić od starszej i popularniejszej Livemocha, wprowadzono tu wirtualny ogród, który reprezentuje postępy w nauce użytkownika. Im bardziej użytkownik aktywny w nauce, tym jego ogród ładniejszy i bogatszy w jeżynki i inne roślinki. Możemy się tutaj uczyć zarówno korzystając z darmowych kursów, jak również wykupić dostęp do części Premium. Panel użytkownika i kursy są dostępne po polsku. Sposób prezentacji nowego materiału jest zbliżony do tego, do czego przyzwyczailiśmy się już przy Livemocha. Nie zdecydowałam się na jednak wykupienie dostępu premium, dlatego nie mogę jednoznacznie ocenić busuu.


Wybór kursu pozostawiam Wam. Proponuję jednak, aby ostatecznie wybrać jedną pozycję lub najwięcej dwie (np. jedną do pracy przy komputerze i drugą do słuchania w aucie) i konsekwentnie przepracować całość materiału.


Jeżeli korzystacie z przedstawionych tu narzędzi do nauki hiszpańskiego dla początkujących, napiszcie proszę jakie są Wasze odczucia i doświadczenia. Oczywiście informacja o każdym kolejnym kursie będzie mile widziana. 


A tymczasem,
¡Buena suerte!*


* Powodzenia!

5 Responses so far

 1. Anonimowy says:

  szukając czegoś o samodzielnej nauce hiszpańskiego trafiłam na ten blog i bardzo chciałam za niego podziękować! zwłaszcza ta ściąga z programów do nauki jest super, bo wiem gdzie i jak zacząć :)

 2. Cieszę się, że to co zrobiłam jest przydatne. Jeżeli będę mogła jeszcze w czymś pomóc, chętnie pomogę. Pozdrawiam.
  Iza

 3. Nie wiem czy odczytasz mój komentarz (bo post już nie jest najnowszy) ale może masz ochotę sprawdzić do nauki stronę www.duolingo.com. Korzystam z niej i mój hiszpański w ciągu nauki na tej stronie naprawdę bardzo się poprawił

 4. Dziękuję za komentarz i link do duolingo.com. Do tej pory nie trafiłam jeszcze na ten serwis. Ale jest okazja, żeby sprawdzić jak działa w moim przypadku. Zaczynam naukę niemieckiego i spróbuję z duolingo. Pozdrawiam.
  Iza

 5. duolingo daje radę

Leave a Reply

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...